5 Ιουνίου, 2023 No Comments ΠΑΡΑΘΕΣΗ admin

Παράθεση χρωμάτων. Το ένα χρώμα δίπλα στο άλλο. Πολλά χρώματα μαζί. Δεν μπορεί να συμβαίνει κάτι διαφορετικό στον πραγματικό χώρο, είτε πρόκειται για τη φύση, το δομημένο περιβάλλον, είτε πρόκειται για την τέχνη.

Μπορούμε να σκεφτούμε ένα χρώμα αποκομμένο, αλλά δεν μπορούμε να το δούμε παρά δίπλα σε άλλα. Με αυτή τη σκέψη θα μελετήσουμε το χρώμα και μέσα από την παράθεση θα γνωρίσουμε  τον χαρακτήρα τους.

Παράθεση χρωμάτων. Προσέγγιση

Όλη η ιστορία μιας εικόνας, η εντύπωση που προκαλεί, τα σχήματα που προβάλει  προκύπτει από τα χρώματα που την αποτελούν. Παροτρύνουμε, λοιπόν,  τους μαθητές να επιλέξουν τα χρώματα αφού πρώτα έχουν αποφασίσει για την εντύπωση που επιθυμούν για το έργο τους. Αντιθέσεις ή συγγένειες, απαλές ή έντονες μεταβάσεις. Παράλληλα αναφερόμαστε στο φως και πως αυτό διαμορφώνει το φυσικό τοπίο. Πως επιδρά στα χρώματα και κατά προέκταση σε μας. Λαμπερή μέρα, μουντή μέρα, μελαγχολικό τοπίο, δυναμικό, άτονο, ηρεμία, ένταση.

Στη συνέχεια παρατηρούμε τον τρόπο που επιλέγουν οι καλλιτέχνες να συναντηθούν τα χρώματά τους. Παρατηρούμε τα όρια, το πέρασμα από το ένα χρώμα στο άλλο, τη συγχώνευση, τη σύγκρουση. Πως το ένα χρώμα αναδεικνύει το άλλο. Πως προκύπτει ο χαρακτήρας του. Τι του ανήκει και τι οφείλει στα άλλα χρώματα. Περιοδεύουμε με το βλέμμα στα έργα τέχνης και καταγράφουμε το τι συμβαίνει στα  χρώματα. Πότε είναι έντονο, πότε ξεχωρίζει ή κρύβεται. Πως το ένα χρώμα ευθύνεται για το άλλο.

Παράθεση χρωμάτων. Επεκτάσεις

Αναλογιζόμενοι τη συμπεριφορά των χρωμάτων αναλογιζόμαστε τη δική μας συμπεριφορά. Κατά πόσο, άραγε, το περιβάλλον, οι άλλοι, οι καταστάσεις διαμορφώνουν τον χαρακτήρα μας. Ποιες είναι οι τάσεις και οι διαθέσεις που κάθε φορά προβάλλουμε; Είμαστε παράθεση στοιχείων που συνυπάρχουν. Πως παρατίθενται στην προσωπικότητά μας; Αυτή τη σκέψη τη μεταμορφώσαμε σε χρώματα και εικόνα.

Έπειτα σκεφτόμαστε τον εαυτό μας  στον πραγματικό χώρο. Συγκεκριμένα στην πόλη. Πως συνυπάρχουμε με τους άλλους, πως παραθέτουμε τον εαυτό μας μες την πόλη;  Πως προβάλλουμε και που εντάσσουμε μορφή μας. Πως τοποθετούμε την εικόνα μας στο ντεκόρ της πόλης.

Μελετάμε το ύφος του καλλιτέχνη και μαθαίνουμε να το διακρίνουμε. Αυτό που κάνει τον καλλιτέχνη αναγνωρίσιμο. Η χρωματική ταυτότητα του καλλιτέχνη οδηγεί τους μαθητές στην αναζήτηση της προσωπικής τους χρωματικής ταυτότητας. Την επεξεργάζονται, την πλάθουν, τη διαμορφώνουν. Σε αυτό τον χρωματικό χώρο τοποθετούν την εικόνα τους.

Παράθεση χρωμάτων

Τέλος ο προσωπικός μας χώρος, η εστία, το κέλυφος. Πως τον δημιουργούμε και τον εντάσσουμε στο φυσικό περιβάλλον. Επιλέγουμε την εξοχική κατοικία, τον χώρο χαλάρωσης και αναψυχής, όπως επιλέγουμε και τον τόπο. Τα παραθέτουμε σύμφωνα με τον τρόπο που θέλουμε να συνυπάρχουν.

Μέσα από αυτή τη σειρά συλλογισμών και ασκήσεων διερευνούμε την έννοια της παράθεσης και την προεκτείνουμε ως την έννοια της ύπαρξης.

Δείτε την έκθεση με έργα μαθητών

About The Author